top of page

Domača naloga 7

Fotogrametrija

Naloga je namenjena seznanjanju z načini skaniranja 3D objektov s pomočjo fotogrametrije.    

  • Skenirajte s postopkom fotogrametrije poljuben, enostaven in nezahteven 3D objekt

  • Uporabite program po izbiri:

    • Agisoft Metashape (priporočljivo) ali

    • Meshroom

  • 3D objekt prikažite na spletni strani projekta z enim od treh načinov (Sketchfab, Model Viewer ali X3D) 

    • skupaj s pravo fotografijo istega objekta za primerjavo

3D objekt

Profilna slika 3D objekta.jpg

Skulptura iz Lepenskega vira

Originalni predmet, ki smo ga izbrali za naš 3D objekt je prikazan na sliki levo in predstavljam suvenir mezolitske skulpture iz Lepeskega vira. Lepenski Vir je mezolitsko in neolitsko najdišče na desni obali Donave v Džerdapski klisuri v Srbiji. Nastanek kulture Lepenskega Vira in njene svojevrstne umetnosti sega okoli 7000 pr. n. št. Prva arheološka izkopavanja so bila izvedena leta 1965, najpomembnejša pa leta 1967, ko so našli mezolitske skulpture.

Ta predmet smo izbrali ker je neprozoren in nesijajoč, kar je dobro za fotogrametrijo. Predmet smo postavili zunaj na belo površino kako bi kontrast med ozadjem in objektom bil dovolj velik. Vreme je bilo vedro, brez preveč sonca tako da smo imeli dostojno svetlobo iz vseh kotov.

Za fotografiranje smo uporabili kamero mobilnega telefona Samsung Galaxy Note 10 Lite. Tekom fotografiranja objekta smo izklopili ostrenje na objekt tako da je celotna slika bila ostra. Najprej smo naredili okrog 50 posnetkov s vseh strani iz spodnjega kota, nato še 50 s vseh strani iz zgornjega kota. Na koncu smo naredili še nekaj posnetkov temnejših delov, da smo zajeli vse podrobnosti, ki bi se lahko skrile na večjih fotografijah. Vse skupaj smo naredili 130 posnetkov skulpture.

Program za fotogrametrijo

Da bi zajete fotografije pretvorili v 3D objekt smo uporabili program Meshroom, za katerega smo potrebovali računalnik z GPU kartico, natančneje voziček, ki podpira CUDA, kar podpira le grafična umetnost Nvidia. 

Na sliki desno je prikazano kako se je naš 3D objekt formiral in so prikazani položaji naše kamere. Postopek je trajal skoraj 5 ur da se je ustvaril 3D objekt iz fotografij ker računalnik ni bil dovolj zmogljiv. Z bolj zmogljivim računalnikom bi 3D objekt lahko ustvarili tudi v 1 minuti.

Slika_MeshRoom.JPG

3D model smo shranili v .obj formatu ter ga s pomočjo programa MeshLab obdelali in odstranili dele površine, ki niso del predmeta. Rezultat lahko ogledamo na slikah spodaj.

Slika_MeshLab.JPG
Slika_MeshLab_koncnaVerzija.JPG

Prikaz 3D objekta

Za prikaz 3D objekta smo uporabili Sketchfab. Da bi prikazali naš objekt smo morali najprej narediti nalog na Sketchfabu ter naložiti .obj datoteko in ta 3D model deliti na svojem profilu. 

 

Do težav je prišlo ko smo 3D objekt naložili na Skechfab. Barva in tekstura sta se izgubili in je objekt bil prikazan v beli barvi. Da bi odpravili težavo smo mogli direktno v Skechfabu, pod funkcijo EDIT 3D SETTINGS, ročno naložiti JPEG datoteke teksture ter jih nastaviti. Drugo težavo je predstavljala središčna točka rotacije, saj model ni bil sredinsko nameščen. To smo uredili tako, da smo pravilno nastavili x, y in z osi v Skechfabu.

Potem smo pridobili HTML kodo objekta v opciji Embed in ga naložili na našo spletno stran. Naš 3D objekt lahko ogledamo spodaj.

Izdelano v programu: Meshroom

Prikazano v: Sketchfab

Datum: 7.5.2021

Avtor: Branislava Đurić

bottom of page